UA RU

Рейка нівелірна

Нівелірна рейка - пристосування для нівелювання, довжиною 3, 4 , 5 або 7метрів

Нівелірна рейка відноситься до класу допоміжного геодезичного обладнання. Рейка може бути дерев'яна або металева (алюмінієва), має поділу по 1 або 0,5 см. Являє вона з себе звичайну прямокутну площину з нанесеною на неї шкалою поділу (крок 1 см). Зовсім недавно вони були досить громіздкі і важкі, виконувалися, як правило, з дерева. Такі рейки були вкрай незручні і приносили багато клопоту і незручностей геодезистам.

В даний час нівелірні рейки виготовляють із алюмінію або пластмаси, вони легкі і зручні в експлуатації. Крім того, кожна з них забезпечена круглим рівнем, що полегшує її установку на точку в абсолютно вертикальному положенні. Найбільш поширеною є п'яти і трьох метрова нівелірна рейка збірної конструкції. Завдяки висувному механізму вона легка при транспортуванні і перенесенні з точки на точку, чого не скажеш про її попередників.

Для більш зручного зняття відліку за допомогою нівеліра при досить великій відстані до проектної точки, шкала поділок рейки нанесена різним кольором. При малій відстані (менше одного метра), коли в об'єктив приладу неможливо визначити звіт, на зворотному боці рейки нанесена дрібніша шкала, з кроком ділення всього в один міліметр.

Як правило, нівелірні рейки йдуть в комплекті з приладом. Залежно від характеру виконуваних робіт, нівелірних рейок буває декілька різновидів (за розміром, довжині і кроку поділів).

Нівелірні телескопічні рейки