UA RU

Основні три повірки нівелірних рейок

Безперечно, повірки нівелірних рейок необхідно виконувати щоразу перед початком роботи. Ця процедура обов'язкова не тільки для самих геодезичних приладів, а й для всього обладнання в цілому. Повірений і готовий до роботи нівелір марний, якщо рейка несправна.

По-перше, поверхня рейки повинна бути абсолютно плоскою, від цього багато в чому залежить точність знятих по ній показань. Щоб визначити відхилення в площині достатньо всього лише натягнути уздовж рейки нитку і «на око» визначити місце деформації. За нормативним документам, відхилення (відстань від нитки до площини) не повинно перевищувати 6-ти міліметрів. Півроку нівелірної рейки необхідна і виконувати її слід в обов'язковому порядку!

По-друге, нанесена на рейку шкала, а точніше самі поділу, не повинні відхилятися на величину рівну 0,15 міліметра. І, по-третє, вертикальність рейки (точність центрування циліндричного рівня) можна визначити за допомогою вертикальної сітки ниток нівеліра.

Безперечно, виконання повірки нівелірних рейок дуже важливо і приступати до роботи без них не рекомендується. Від цього залежить точність обчислення перевищення точок на місцевості і, отже, правильне визначення поздовжніх і поперечних ухилів.

Нівелірні телескопічні рейки