UA RU

Оптична схема теодолітів

Детальний аналіз оптичної схеми теодоліта полегшить роботу будівельникам

Використання в сучасних теодолітах прозорих скляних лімбів (горизонтального і вертикального круга), дозволяє використовувати в даних приладах оптичні зчитувальні пристрої (мікроскопи) - збіг штрихів оцінюється на просвіт. Спрощена оптична схема теодолітів виглядає наступним чином.

Світло, відбиваючись під певним кутом від освітлювального дзеркала, проходить через вертикальний лімб і заломлюється призмою. Після цього, переломлений промінь проходить через горизонтальний лімб і двічі заломлюється в призмі, розташованої за ним. Потім промінь світла двічі перенаправляється призмами і потрапляє на плоскопаралельну пластину, проектуючи на неї зображення штрихів горизонтального круга. Зчитування показань проводиться через розташований відразу за пластиною окуляр мікроскопа.

А взагалі, оптична схема теодолітів складається з великої кількості елементів - наприклад, в точних теодолітах типу 3Т2КП - їх більше п'ятдесяти. Оптичні деталі зорової труби: об'єктив, фокусуються лінза, що обертає, система, сітка ниток, окуляр. Відлікові системи оптичних мікрометрів горизонтального і вертикального кола: дзеркало підсвічування, ілюмінатор, лінзи поля, різноманітні призми, мікрооб'єктиви, діафрагми і т.д.